• Gurbet Hikayeleri
Gurbet Hikayeleri
Ürün Kodu : 9789751015396       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
20.00 TL   16.00 TL   Kdv Dahil
-
+

Memleket Hikayeleri - Refik Halid Karay

Refik Halit Karay’ın unutulmaz kitabı Memleket Hikâyeleri, ilk kez 1919 yılında Orhaniye Matbaası tarafından yayımlanmıştır. Döneminde ve daha sonraki yıllarda her zaman dikkat çeken Memleket Hikâyeleri, Anadolu insanının sıradan hayatlarını sıra dışı bir duyarlılıkla ele almıştır. İstanbul dışındaki hayatın ilk kez kaleme alındığı eser, kendinden sonraki köy edebiyatının da öncüsü olarak kabul edilmiştir. Bu kitaptan sonra Refik Halit Karay, Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp tarafından “İstanbul Türkçesini en iyi kullanan yazar” olarak anılmaya başlamıştır.

Anadolu’nun Dile Getirilmemiş Hikâyeleri

Karay’ın yer yer otobiyografik ögeler de barındıran ilk kitabı Memleket Hikayeleri, Anadolu insanının görüş ve yaşayışına detaylı olarak yer verir. Yazarın kendi öz yaşamında sürgün edildiği coğrafyaların betimlemesini yaptığı Memleket Hikâyeleri, olayların geçtiği 1. Dünya Savaşı yıllarının detaylı bir portresini çizer.  

Karay’ın bu eserinde incelikli tasvirlere ve doğal diyaloglara sıklıkla yer verilir. Daha önce kaleme alınmamış konuların benzersiz bir canlılık ve dikkat çekici bir ustalıkla işlendiği hikâyelerde yalnızca dönem tasviri değil; aynı zamanda hikâyeye konu olan insanların iç dünyası da incelikle işlenir.

Garaz, Komşu Namusu, Küs Ömer, Şaka, Vehbi Efendi’nin Kuşkusu gibi pek çok öykünün çeşitli dünya dillerine çevrildiği on sekiz hikâyelik eserin tamamı, Fransızca olarak da yayımlanmıştır. Kitabın en dikkat çeken ve en iyi bilinen öykülerinden biri olan Yatık Emine, 1974 yılında Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Yatık Emine’ye Necla Nazır’ın hayat verdiği eser, genel anlamda namus ve toplum kavramlarını işler.

Mizah Yazarlığından Anadolu Hikâyeciliğine

Yazın hayatına çeşitli edebiyat ve mizah dergilerinde yayımlanan eserleriyle başlayan Refik Halit Karay, Servet-i Fünun ve Tecüman- Hakikat gibi dönemin önemli edebiyat dergilerinde tanınmaya başlamıştır. "Kirpi" takma adıyla yazdığı eserleri Cem ve Kalem adlı mizah dergilerinde yer almıştır. Uzun yıllar Aydede mizah dergisini çıkaran Refik Halit Karay, 1965 yılında aramızdan ayrılmıştır.Memleket Hikâyeleri Türk edebiyatında Anadolu’nun en hakiki hikâyeleridir. Anadolu Memleket Hikâyeleri’nde bütün gerçek varlığı ve iç dünyasıyla karşımıza getirilmiştir.
- Nihad Sami Banarlı
Geniş ününü mizah ve siyasal yergi yazılarıyla sağlayan Refik Halid’in mizah yazıları gibi hikâyeleri de edebiyatımızın bu alanında bir aşama olmuştur. O zamana kadar İstanbul sınırları
dışına çıkamayan Türk hikâyesini Anadolu’ya yöneltmekle hikâyeciliğimize yeni bir ufuk açmış, yeni bir soluk getirmiştir.
- Cevdet Kudret, Türk Edebiyatında Hikâye ve Roman
Refik Halid’in anlattığı olaylar bütünüyle yaşadığı dönemin olaylarıdır. Memleket Hikâyeleri ile Gurbet Hikâyeleri’nde canlandırılan kişilerin çoğu adeta canlıdır. Bütün bu yönleriyle Halide Edip onun “yalnız Türk edebiyatının değil, Rus ve Amerikan edebiyatlarından sonra, hikâyecilikte cihan ölçüsünde ön planda bir yer işgal edebilecek bir hikâyecimiz” olduğunu belirtir.
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?